Jak przejść przez lato bez kontuzji?

Pochłonięci pieszymi wędrówkami, pływaniem czy grabieniem skoszonej trawy, często zapominamy o własnym zdrowiu, co nierzadko kończy się niespodziewanymi kontuzjami. Podczas wakacyjnych aktywności na urazy najbardziej narażone są stawy kolanowe, barkowe, łokciowe czy skokowe, które nadwyrężamy na różne sposoby.

W sezonie letnim ruszamy się więcej. To dobrze. Pamiętajmy jednak, aby niezależnie od rodzaju wysiłku fizycznego zachować ostrożność i nie forsować się. Zastałe lub nieprzyzwyczajone do aktywności stawy poddane intensywnej pracy są podatne na urazy.

Narząd ruchu wymaga stopniowego rozruszania, a rytm pracy naszego serca i płuc nie od razu osiągają optymalne zakresy. Warto zatem zacząć od rozgrzewki, rozciągania i ruchu o niższym stopniu intensywności.

Bezpieczny ruch to zdrowie. Traktujmy lekarzy i fizjoterapeutów jak sprzymierzeńców i osobistych trenerów, którzy doradzą, jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów i jak najpełniej cieszyć się aktywnością fizyczną.

Zatem zanim zaczniecie wiosłować, grać w piłkę czy przekopywać rabaty kwiatowe, postarajcie się o właściwe przygotowanie. Niech urlop posłuży nie tylko odpoczynkowi od pracy i codziennych obowiązków, ale i Naszemu zdrowiu oraz kondycji fizycznej.

Zespół Idea Ortopedia życzy bezpiecznych wakacji!