Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem na kolejnych wydarzeniach!
W klinice Idea Ortopedia nie tylko leczymy, ale także edukujemy. Dzielenie się wiedzą to nasza misja – wierzymy, że wspierając rozwój innych specjalistów, przyczyniamy się do poprawy opieki nad pacjentami w całej Polsce.
23 listopada nasz ekspert, dr hab. n. med. Andrzej Boszczyk poprowadził dwa wystąpienia dotyczące skręceń stawu skokowego.
Podczas pierwszego – na III Kongresie Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska – dr Boszczyk omówił, jak fizjoterapeuci mogą rozpoznać, że skręcenie stawu skokowego wymaga interwencji ortopedy. Podzielił się praktycznymi wskazówkami: jak wychwytywać subtelne objawy mogące świadczyć o poważniejszych problemach, takich jak niezauważone złamanie.
Z kolei podczas wydarzenia Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego skierowanego do studentów medycyny dr Andrzej Boszczyk mówił o tym, jak przeprowadzać badania i interpretować wyniki, by uniknąć pomyłek. Skręcenia często maskują inne poważne urazy jak złamania kości skokowej, piętowej, innych kości, zerwania ścięgien czy uszkodzenia chrząstki.
Skręcenia stawu skokowego występują bardzo często i dlatego uważane są za niezbyt groźne. W rzeczywistości niejednokrotnie w wyniku skręceń rozwija się niestabilność stawu skokowo-goleniowego (kostki) lub objawiają się inne poważne problemy.