Poniedziałek-Piątek. 8:00-20:00

+48 510 802 052

Fala uderzeniowa, osocze czy sterydy? Skuteczne metody leczenia ostrogi piętowej

Ból pięty – skąd się bierze i co go powoduje?

Entezopatia rozcięgna podeszwowego stopy lub zapalenie rozcięgna podeszwowego potocznie nazywane ostrogą piętową to schorzenie, z którym boryka się wielu pacjentów. Bywa, że ból pięty uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie – zdarza się, że pojawia się tuż po przebudzeniu. Z czasem nasila się i występuje również przy dłuższym chodzeniu.

Źródłem tzw. ostrogi piętowej jest zmiana przeciążeniowa, degeneracja przeciążeniowa rozcięgna podeszwowego, czyli włóknistej struktury podtrzymującej łuk stopy. Zdarza się, że w okolicy przyczepu rozcięgna do podeszwowej części pięty tworzy się również nawarstwienie kostne widoczne na zdjęciach rentgenowskich jako słynna „ostroga”.

Zmagasz się z bólem pięty?

Umów się na wizytę u ortopedy

Diagnostyka ostrogi piętowej to podstawa. Dlaczego leczenie musi być indywidualne?

Co najważniejsze: nie każdy ból podeszwy stopy oznacza, że mamy do czynienia z entezopatią rozcięgna podeszwowego. Innymi przyczynami tego bólu mogą być m.in.:

  • hallux limitus związany z przykurczem mięśnia zginacza długiego palucha (FHL)
  • złamanie przeciążeniowe
  • przykurcz mięśni łydki
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów stępu
  • zespoły uciskowe nerwów

Aby mieć pewność, że ból pięty zostanie poprawnie zdiagnozowany jako tzw. ostroga piętowa, najlepiej udać się na konsultację do ortopedy specjalizującego się w leczeniu schorzeń stopy. Podstawą diagnostyki jest badanie palpacyjne (dłońmi) oraz USG stopy.

W mniej oczywistych przypadkach wykonuje się również MRI stopy lub badanie RTG stopy.

Jeśli diagnoza jasno wskazuje na entezopatią rozcięgna podeszwowego, lekarz zaleca leczenie, które może opierać się na lekach przyjmowanych doustnie, iniekcjach oraz różnych formach rehabilitacji.

Plan leczenia powinien być zależny od stylu życia pacjenta: inaczej będzie wyglądać terapia osoby, która prowadzi głównie siedzący tryb życia, inaczej zawodowego sportowca.

Indywidualny plan leczenia oznacza, że spośród kilkunastu metod leczenia entezopatii rozcięgna podeszwowego wybieramy te, które mają największą szansę powodzenia u konkretnego pacjenta. Inaczej leczymy pacjenta, u którego dolegliwości pojawiły się po maratonie, a inaczej osobę, która boryka się z bólem pięty od roku.

Jak nie leczyć ostrogi piętowej? Popularne, ale mało skuteczne metody

Zaobserwowaliśmy, że krótkotrwałą poprawę dają:

  • leki NLPZ (np. ibuprofen, ketoprofen)
  • iniekcje sterydowe – dają krótkotrwałą ulgę od bólu, ale niosą też ryzyko nawrotów i osłabienia tkanek

Stosowanie tych metod jako jedynej formy leczenia nie daje pewności co do skutków leczenia.

Zmagasz się z bólem pięty?

Umów się na wizytę u ortopedy

Skuteczne metody leczenia bólu pięty – przegląd najnowszych terapii

W Idea Ortopedia staramy się łączyć różne metody leczenia bólu podeszwy pięty i wspierać je fizjoterapią. Wiemy, że bez odpowiedniej fizjoterapii ból pięty może utrzymywać się nawet do roku, a źle prowadzona fizjoterapia może nigdy go nie wyleczyć. Odpowiednio poprowadzona fizjoterapia może natomiast znacząco skrócić czas powrotu do zdrowia.

Najlepiej w tym momencie działają ćwiczenia wzmacniające, które są dużo skuteczniejsze od ćwiczeń rozciągających. Ćwiczenia uzupełniamy zabiegami z wykorzystaniem fali uderzeniowej, indywidualnie dobranymi wkładkami ortopedycznymi i wskazówkami dotyczącymi doboru obuwia..

Poniżej prezentujemy szczegóły dotyczące popularnych metod leczenia ostrogi piętowej:

1. Fala uderzeniowa

  • to najczęściej stosowana metoda leczenia ostrogi piętowej
  • skuteczna u wielu pacjentów, ale nie u wszystkich
  • wymaga serii zabiegów i właściwego doboru parametrów - o liczbie zabiegów i parametrach każdorazowo decyduje fizjoterapeuta prowadzący pacjenta

2. Laser wysokoenergetyczny

  • może być skuteczny, kiedy nie daje efektu fala uderzeniowa. Czasami laser stosuje się w połączeniu z falą uderzeniową lub innymi metodami. Zdarzają się pacjenci, u których dopiero zastosowanie kilku metod jednocześnie daje poprawę.
  • to bezbolesny, szybki i precyzyjny zabieg

3. Iniekcje osoczem bogatopłytkowym (PRP)

  • naturalna metoda pobudzająca regenerację tkanek
  • Wg zaleceń naukowych - wskazany u pacjentów, którzy nie mogą stosować fali lub nie mają efektu po fali uderzeniowej
  • ta metoda jest skuteczniejsza od sterydów oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)

4. Proloterapia, czyli iniekcje substancjami drażniącymi, np. dekstrozą

  • stymuluje naprawę tkanek poprzez drażnienie
  • ma umiarkowaną skuteczność, dobra jako wsparcie innych terapii

5. Toksyna botulinowa, czyli botulina

  • działa przez zmniejszenie napięcia mięśniowego i odciążenie tkanek
  • skuteczna w wybranych przypadkach - najlepiej stosować u osób, u których mamy przykurcz mięśnia trójgłowego łydki i nie mamy poprawy w leczeniu nieinwazyjnym
Leczenie bólu pięty: podsumowanie

W klinice Idea Ortopedia uważamy, że najskuteczniejsze leczenie bólu pięty to takie, które jest dobrane indywidualnie do pacjenta. Najlepsze efekty daje terapia łączona, zaplanowana przez lekarza specjalizującego się w leczeniu schorzeń stopy – często we współpracy z rehabilitantem.

Leczenie ostrogi piętowej może obejmować kilka metod równocześnie:

od czasowego stosowania leków przeciwzapalnych, przez nowoczesne zabiegi, takie jak fala uderzeniowa czy laser, przez iniekcje (np. osoczem bogatopłytkowym) po odpowiednio dobrane ćwiczenia, indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne do butów, ortezy nocne i buty na dobrze amortyzowanej podeszwie - najlepiej z podeszwą typu rocker.

Autor: dr n. med. Magdalena Pieniężna-Ćwirko

Zmagasz się z bólem pięty?

Umów się na wizytę u ortopedy